Przejdź do treści

Opis projektu

Wiedza oparta na dowodach oraz naukowe podejście mają kluczowe znaczenie dla projektowania i wdrażania skutecznych polityk w celu przezwyciężenia obecnych i nadchodzących wyzwań. Nasz projekt ma na celu zbadanie działań znanych od niedawna jako dyplomacja naukowa (DN) w jej regionalnym wymiarze i skali. Badanie koncentruje się na regionalnej współpracy i regionalnych systemach zarządzania funkcjonujących w Europie Północnej, obejmującej Region Morza Bałtyckiego oraz Europejską Arktykę.

Jesteśmy przekonani, iż istnieje luka w wiedzy i dlatego warto szukać odpowiedzi na pytanie, czy iw jaki sposób dyplomacja naukowa może skutecznie przyczynić się wzmocnienia współpracy regionalnej oraz zarządzania regionalnego. Konkretnie zaś szukać będziemy odpowiedzi na trzy pytania.
Po pierwsze, dlaczego i w jaki sposób państwa i organizacje regionalne w Europie Północnej tworzą swoje dyplomacje naukowe oraz jak stosują je w kontekście regionalnym; Po drugie, w jaki sposób regionalne systemy zarządzania wykorzystują dyplomacje naukową państw oraz wykorzystują i współtworzą wiedzę naukową w ramach swojej działalności. Po trzecie, jakie są rezultaty i oddziaływania dyplomacji naukowej na rozwój regionów.

Nasze badania to są skoncentrowane na dwóch typach podmiotów z Europy Północnej: (1) państwach (Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, Islandia, Łotwa, Litwa, Norwegia, Polska, Rosja, Szwecja); oraz (2) organizacjach międzyrządowych, które współtworzą dwa powiązane ze sobą systemy zarządzania regionalnego; są to: Rada Arktyczna, Euro-Arktyczna Rada Morza Barentsa, Rada Nordycka, Nordycka Rada Ministrów, Komisja Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku HELCOM, Rada Państw Morza Bałtyckiego.

Wybór do badań Europy Północnej był świadomą decyzją, ponieważ obejmuje ona wiele organizacji tworzących dwa systemy zarządzania,
w jej zakresie są rozwijane różne podejścia państw do dyplomacji naukowej, a także to, że ta część Europy stoi przed wyzwaniami, które dyplomacja naukowa może skutecznie wspierać. Posiadamy odpowiednią wiedzę z tych zakresów i prowadziliśmy już studia terenowe poświęcone tym zagadnieniom. Jako zespół badawczy jesteśmy bardzo dobrze zorientowani w stanie wiedzy dotyczącej interesującej nasz problematyki, dlatego też widząc luki w wiedzy, zależy nam na ich wypełnieniu, na rzuceniu nowego światła na rolę dyplomacji naukowej w ulepszaniu świata.

Dr Monika Szkarłat – Kierownik

Specjalistka w dziedzinie stosunków międzynarodowych oraz prawa własności intelektualnej, której zainteresowania badawcze obejmują społeczny i prawny wymiar biotechnologii oraz szeroko pojętą relację między nauką i polityką, w tym wykorzystanie wiedzy eksperckiej w procesach decyzyjnych, umiędzynarodowienie nauki. Dotychczasową wiedzę i doświadczenie wykorzystuje do eksploracji nowych i fascynujących obszarów badawczych, którymi są dyplomacja naukowa w Arktyce czy problematyka praw własności intelektualnej w cyberprzestrzeni. Od 2023 r. jest członkiem zespołu współtworzącego Centrum Sztucznej Inteligencji i Modelowania Komputerowego UMCS, delegatem do Rady Polskiego Konsorcjum Polarnego oraz członkiem grupy roboczej ds. społecznych i ludzkich Międzynarodowego Komitetu Naukowego ds. Arktyki. Czas wolny poświęca na różne formy outdoorowej aktywności sportowej. Najlepiej, jeśli można ją realizować w ukochanym Beskidzie Sądeckim.

Fot. Bartosz Proll

Dr Aleksandra Kuczyńska-Zonik – Wykonawca

Adiunkt w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, kierownik zespołu bałtyckiego w Instytucie Europy Środkowej; doktor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce, doktor nauk humanistycznych w zakresie archeologii. W latach 2015-2018 adiunkt w Instytucie Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie. Laureatka programów „Mobilność Plus” (2016-2017) oraz “Miniatura” (2022-2023).  Realizowała projekty badawcze poświęcone mniejszościom narodowym w państwach bałtyckich. Zainteresowania badawcze: polityka i bezpieczeństwo w Europie Środkowo-Wschodniej i na obszarze poradzieckim, państwa bałtyckie, mniejszość rosyjska, dziedzictwo sowieckie. Autorka licznych publikacji naukowych.

 

Fot. Zasoby własne
Fot. Zasoby własne

Dr Olga Smalej-Kołodziej – Wykonawca

Pracownik naukowo-dydaktyczny Katedry Metod Badawczych Zarządzania na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie, posiadający zainteresowania naukowe związane z szeroko pojętym obszarem nauk społecznych, w szczególności badaniami rynku, zachowaniami młodych konsumentów, sektorem kreatywnym gospodarki, e-marketingiem oraz zagadnieniami demograficznymi. A także badacz rynku i opinii realizujący zlecone projekty badawcze zarówno jakościowe, jak i ilościowe, analizy rynku i przedsiębiorstw.

Mgr Wojciech Szczerbowicz – Wykonawca

Specjalista w dziedzinie stosunków międzynarodowych oraz doktorant w Instytucie Studiów Międzynarodowych i Bezpieczeństwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Członek Sekcji Badań Regionów Polarnych w ramach Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych. Jego badania koncentrują się na zagadnieniach regionalizacji, regionalizmu i regionalności w Arktyce, gdzie wykorzystuje metodę analizy dyskursu do badań strategii państw oraz polarnego governance. Jako sympatyk refleksyjnego podejścia do współczesnych stosunków międzynarodowych, jest otwarty na współpracę interdyscyplinarną. Jego celem jest przyczynienie się do rozwoju projektu poprzez syntezę dyplomacji naukowej państw arktycznych oraz instytucji regionalnego governance w Europejskiej Arktyce. W czasie wolnym zwykle można go spotkać z książką w ręku lub czasem z dwiema.

Fot. Zasoby własne
Fot. Instytut Europy Środkowej

Dr Damian Szacawa – Wykonawca

Specjalista w dziedzinie stosunków międzynarodowych. Adiunkt w Katedrze Stosunków Międzynarodowych na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS w Lublinie, starszy analityk w Zespole Bałtyckim Instytutu Europy Środkowej. Jego zainteresowania badawcze obejmują współpracę międzynarodową, regionalne systemy zarządzania, relacje między organizacjami międzynarodowymi i szeroko rozumiane bezpieczeństwa międzynarodowego, ze szczególnym uwzględnieniem regionu Morza Bałtyckiego oraz Europy Środkowej. Od 2016 r. wiceprzewodniczący sekcji badań Europy Północnej Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych (PTSM) oraz członek Zarządu Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich (PTSE). Wolny czas poświęca rodzinie, pracy w ogrodzie oraz bieganiu.

 Dr Kamil Filipek – Wykonawca

Data scientist, socjolog. Kieruje Centrum Sztucznej Inteligencji i Modelowania Komputerowego UMCS. Wdraża rozwiązania oparte na metodach sztucznej inteligencji w obszarze przetwarzania języka naturalnego (NLP) w polskich oraz zagranicznych firmach technologicznych. Kierownik projektów badawczych finansowanych ze źródeł NCN oraz POIR. Autor publikacji w prestiżowych czasopismach krajowych oraz zagranicznych. Współorganizator spotkań branży IT Data Science Lublin. Jego zainteresowania naukowe obejmują wpływ sztucznej inteligencji oraz technologii cyfrowych na kształt i funkcjonowanie współczesnych społeczeństw.

Fot. B. Proll